Szafir

Posted by: admin  :  Category: Kamienie i perły

Kamienie szlachetne zdobią obecnie nie tylko pierścionki, ale także kolczyki, wisiorki, bransoletki, a nawet broszki i spinki! Jednym z tego typu kamieni szlachetnych jest piękny szafir. Jest to bardzo twardy, rzadki minerał – niebieska odmiana korundu. Można spotkać dziś wiele odmian szafirów, o różnych barwach, od białego, przez bezbarwny, jasnoróżowy, czerwonawy, pomarańczowoczerwony (tzw. hiacynt), purpurowy, fioletowy (ametyst), fioletowoniebieski (szafir kaszmirski), zielony (szmaragd), jasnoniebieski (akwamaryn), szary, brunatny, aż po czarny.

szafir1

Co ciekawe, znane są także odmiany dwubarwne ( np. szafir arbuzowy) a także takie, które wykazują asteryzm ( np. szafir gwiaździsty). Tę niezwykłą barwę powodują domieszki żelaza, tytanu, magnezu, wanadu oraz chromu. Najbardziej typową i co więcej, najbardziej lubianą, niebieską barwę, nadają szafirom domieszki żelaza dwuwartościowego (Fe2+) lub trójwartościowego tytanu (Ti3+). Natomiast trójwartościowe jony żelaza (Fe3+), w zależności od ilości barwią go na żółto i zielono, jony chromu (Cr3+) na czerwono a dodatek wanadu (V4+) na fioletowo. Szafiry spotykane są najczęściej w skałach magmowych – najczęściej w pegmatytach i bazaltach. Jeśli chodzi natomiast o miejsce występowania, to najczęściej spotykany jest na Sri Lance (tam znajdywano największe kryształy, do 20kg, które nie mają wartości jubilerskiej).

szafir_

Szafiry znajdywane są także w Kambodży, Indiach, Australii, Tajlandii, Tanzanii, USA, Rosji, Namibii, Kolumbii, RPA, na Madagaskarze i w Birmie. Jeśli chodzi o nasz kraj, to w Polsce znaleziono tylko białe szafiry, na Dolnym Śląsku, niedaleko Karpacza – w Wilczej Porębie. Prócz stosowania go w jubilerstwie, szafiry wykorzystuje się także jako ośrodek czynny nowoczesnych laserów (domieszkowany tytanem), oraz używany do produkcji igieł do gramofonów.