Niebieski diament

Posted by: admin  :  Category: Kamienie i perły

Diamenty są jednymi z najbardziej lubianych, ba, pożądanych kamieni szlachetnych na świecie. Diament występuje pod wieloma postaciami i w wielu rodzajach oraz kolorach. Ocena tego, jakiej jakości jest dany diament opiera się na 4 konkretnych zasadach – barwie, czystości, szlifie i masie. Te czynniki cechują ceny diamentów, jakie salony jubilerskie mają w swoich ofertach. Najrzadszym zjawiskiem wśród tych kamieni są diamenty w kolorze niebieskim. I nie chodzi tutaj o jakieś barwione chemiczne „podróbki niebieskiego diamentu”, ale o autentyczne kamienie, które znajdywane są w tym kolorze.

h

Właśnie to, że są tak rzadkie, powoduje, że ich ceny są niezwykle wysokie. Do tej pory sprzedane odmiany niebieskie były najdroższymi na świecie. Na aukcjach kamieni szlachetnych mnóstwo jest „koneserów” tego typu pięknych cacek. Najbardziej znanymi, które zostały sprzedane, były: sprzedany na aukcji Christies w Londynie w grudniu 2008 roku za 24,3 mln dolarów, brylant wittelsbachski, który ważył 35,56 karata. Był to największy rekord cenowy, jaki kiedykolwiek został ustanowiony (jeśli chodzi o aukcje kamieni szlachetnych). Na jednej z tego typu aukcji, niezwykle rzadkiego błękitnego diamentu w Genewie, anominowy krezus kupił go, drogą telefoniczną za sumę prawie 10 mln dolarów!

i

Diament ten znaleziony został w kopalni diamentów Cullian w RPA. Republika Południowej Afryki słynie z wydobycia najpiękniejszych na świecie diamentów, a ta właśnie kopalnia – niebieskich. Najsłynniejszym na świecie niebieskim diamentem jest 45,52 karatowy Hope Diamond. To chyba przez ich wyjątkowość, diamenty cieszą się takim powodzeniem. Mówi się, że są największym podziękowaniem dla kobiety za wszystko, co robi dobrego dla mężczyzny. Nie ukrywam, że my, kobiety, bardzo lubimy zostawać „doceniane” w taki sposób.