Kamienie szlachetne

Posted by: admin  :  Category: Kamienie i perły

Kamienie szlachetne urozmaicają biżuterię, którą tak bardzo kochamy. Mogą mieć one różne barwy, przez co biżuteria zyskuje niezwykły charakter i jest niesamowita. Rubin jest jednym z najcenniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Jest to odmiana barwna korundu. Bardzo twardy kamień, podobno symbolizujący miłość. Może to ze względu na swoją barwę – najcenniejsze rubiny mają kolor karminowej czerwieni (zwany gołębią krwią).

n

Rubin, co już łatwo się domyśleć z opisu, nazywany jest Panem Kamieni Szlachetnych. Innym kamieniem szlachetnym jest szmaragd - zielona odmiana berylu. Najpiękniejsze szmaragdy znajdują się w brytyjskich klejnotach królewskich. Czyste kamienie występują niezwykle rzadko i mają kolor transparentnej zieleni. Szafiry są natomiast niebieską odmianą korundu. Najbardziej pożądane szafiry maja kolor chabrowo – bławatkowy. Niegdyś uważano, że szafiry to kamienie prawdy i sprawiedliwości, przez co były bardzo lubiane. Bursztyn jest twardą żywicą drzew iglastych i na pewno każdy z nas widział go kiedyś na własne oczy. Występuje we wszystkich możliwych odcieniach żółtego i brązowego. Bursztyny mogą wystąpić w przyrodzie także w kolorach czerwonym, zielonkawym, niebieskawym, fioletowym (unikalne, ale i nietrwałe). Jednym ze znanych kamieni szlachetnych jest także ametyst. Jak wiadomo, kwarce mikrokrystaliczne (w tym również ametysty) to przeźroczyste, dobrze wykształcone kryształy, które wypełniają próżnie skalne.

o

Za ich fioletową barwę odpowiadają domieszki żelaza. Dzięki kolorowym kamieniom szlachetnym biżuteria staje się jedyną w swoim rodzaju. Kobiety starsze najczęściej wybierają rubiny i szmaragdy, natomiast wśród młodszych dużą popularnością cieszy się szafir. Zanim oczywiście kamień trafi do naszej ulubionej biżuterii, musi być poddany wielu testom i obróbce, co nadaje mu trwałość.