Diament

Posted by: admin  :  Category: Kamienie i perły

„Brylanty, najlepszym przyjacielem kobiety” – chyba każdy z nas, choć raz w życiu usłyszał to hasło. To, że wywołują uśmiech na twarzach większości kobiet na całym świecie – to prawda, nie da się ukryć. Ale nie każdy (lub nie każda) z nas wie, że brylant, to nic innego, jak po prostu oszlifowany diament. Diament – to brzmi niezwykle tajemniczo. Jest to jeden z najbardziej cenionych przez społeczeństwo kamieni szlachetnych. Co dziwnego – diament jest to czysty węgiel o bardzo mocnej strukturze krystalicznej, przez co stał się najtwardszym z minerałów. Ocena tego, jakiej jakości jest diament opiera się na 4 bardzo ważnych zasadach – barwie, czystości, szlifie i masie.

e

Te cztery czynniki cechują ceny diamentów, jakie salony jubilerskie mają w swoich ofertach. Jedne z najbardziej znanych - diamenty formy okrągłej, które zostały oszlifowane pełnym szlifem brylantowym nazywane są właśnie brylantami. Wyrażenie „pełny szlif brylantowy”, ma za zadanie powiedzieć Wam, że kamień ma nie mniej niż 57 płaszczyzn. Szlifem wydobywa się z kamienia jego najbardziej korzystne walory estetyczne i optyczne, które określane są charakterystycznym mianem brylancji. Zanim odpowiedni brylant trafi do pracowni jubilerskich, musi zostać oceniony przez profesjonalistów. W ocenie szlifu, specjaliści biorą pod uwagę jego całkowitą proporcję, symetrię i jakość polerowania. Szlifem uważanym za idealny jest szlif, w którym następuje całkowite wewnętrzne odbicie światła. Nadaje to kamieniowi najwyższą brylancję i wygląda, jakby w środku kamienia tętniło życie. Masa diamentów podawana jest w karatach.

f

Jednym z najbardziej znanych i najstarszych diamentów na Ziemi jest Wielki Mogoł, który ważył pierwotnie aż 700 karat (około 140g)! W 1850 roku dostała go królowa Wiktoria. Po oszlifowaniu zyskał charakterystyczną i jedyną w swym rodzaju nazwę - KOH-I-NOOR (góra świata). Obecnie waży o wiele mniej, bo 108,9 karat i przechowywany jest w Tower – brytyjskim skarbcu.